TEEME ÄRA


 
Prügi oli kaardistamas 30 vabatahtlikku

Nädalavahetusel võis kõigis valdades näha peamiselt metsade vahel liikuvaid autosid, mille juhid ilmselgelt midagi otsisid ning päris sageli üht-teist ka leidsid.

Kodanikualgatuse korras sündinud prügiaktsiooni «Teeme ära 2008» maakondliku koordinaatori Piret Palmi ütlusel osales Põlvamaa kaardistamisel 30 inimest, keda jätkus kõikidesse valdadesse. «Maavanem Priit Sibul koos sõpradega suundus näiteks Kanepi valda. Kaitseliidu Põlva maleva ülem Tarmo Sütt valis kodukoha Mooste valla. Orava valda asus teele oravapartei ehk Põlvamaa Reformierakonna team. Valgjärve ja Kõlleste vallas on suure töö juba ära teinud Indrek Hoop, Põlva vallas aga Even Heinväli.»

Minejatele jagas GPS-seadmeid ettevõtmise üks algatajatest, Eestimaa Looduse Fondi nõukogu liige Rainer Nõlvak. «Uuemates mobiiltelefonides on GPS juba sees,» teadis Palm, kes koos Maigi ja Alar Osikuga võttis enda hoolde koduvalla Ahja.

Kaardistajate tähelepanekutel oli olukord kodukohas päris hea, prügikohti polnud kuigi palju. «Meil hoitakse ümbrusel kogu aeg silm peal,» märkis Palm. Valdavalt leidus jäätmeid kuni paarisaja meetri kaugusel teedest.

Prügihunnikute asukohtadest võib koordinaatori sõnutsi ka edaspidi teada anda kas talle (piret@ teeme.ee) või vallavalitsusele. «Meie kontaktisik on igas omavalitsuses,» lausus ta.

Malevapealik tuvastas 23 prügikohta

Kaitseliidu Põlva maleva pealik major Tarmo Sütt tuvastas koos ühe end appi pakkunud tartlasega Mooste vallas 23 prügi mahapaneku kohta. «Seal oli kõike, alates autorehvidest ja lõpetades olmeprügiga. Näha võis värvi- ja konservipurke, klaastaarat, kahes kohas ka autodetaile,» kirjeldas ta. Valdavalt olid leiud elamiste läheduses metsateede ääres.

«Inimesed polnud eriti viitsinud vaeva näha - oli natuke metsa sisse sõidetud ja seal prügi maha jäetud,» märkis kaardistaja.

GPS-seadmega prügihunniku asukoht määratud, salvestus see EMT võrku kasutades kohe aktsiooni andmebaasis.

Tarmo Süti arvates võiks Mooste vallale lume sulades veel kord ringi peale teha, sest ilmataat ei soosinud seekord eriti otsinguid. «Hästi tähelepanelikult tuli vaadata, kui lume alt midagi välja paistis. Samas kui kaardile pilk heita - ega pilt nii hull olegi.»

Kaitseliidu pealik usub, et läheb appi ka mai algul, kui prügi minema toimetatakse.

Registreerimine koristus-päevale algab 20. märtsil

Aktsiooni «Teeme ära 2008» korraldajad kutsuvad kõiki Põlvamaa elanikke osalema suurel koristuspäeval 3. mail. Registreerimine algab kevade esimesel päeval, 20. märtsil.

«Andke teada, kuidas ja millega teil on võimalik aidata - kas töövahendite, tehnika, kütuse või vabatahtliku tööga. Võtke ühendust oma valla kohalike koordinaatoritega ja teeme oma kauni kodukoha veel kaunimaks. Meie eesmärk ei ole üksnes prügi ärakoristamine, vaid nende inimeste käitumise muutmine, kes seda prügi metsadesse veavad. Hoiame oma kodu, oma Eesti puhtana!»

Prügikaarti näeb internetis

Põlvamaa loodusesse sokutatud prügi asukohti näeb internetis aadressil www.teeme2008.ee

Mati Määrits

Tagasi üles

 
©Copiright 2001