TEEME ÄRA


 
Metsaalused vabanesid prügist

Üle-eestilistel prügikoristustalgutel «Teeme ära 2008» osalenud tundsid end laupäeval kohati arheoloogidena, sest silmale nähtava rämpsuhunniku avamisel ilmus maa seest tihti välja ka nõukogude ajast pärit «kultuurkiht».

Aktsiooni maakondliku koordinaatori Piret Palmi tõdemusel leidus igal pool prügi arvatust rohkem. «Päris sageli oli nii, et kui hakati hunnikut lahti võtma, tuli seda maa seest üha juurde. Üsna palju kraami oli isegi nõukogude ajast,» märkis ta.

Põlvamaal tegutsenud talguliste arvuks pakkus Palm 1500-2000.

«Vabatahtlikud olid väga sõbralikud ja valmis igati kaasa lööma.

Nad korjasid prügi üles igalt poolt - mitte ainult kaardistatud paigust. Tuldi koos peredega, sh väikeste lastega. Valgjärvel ja Räpinas tehti tööd kokku lepitud kella 14 asemel tunde kauem, isegi kella 18-ni. Töötegemist soodustas ka hea ilm. Vihm rikkus osaliselt vaid Tartus toimunud tänukontserdi.»

Enim rämpsu - 560 m3 ehk üle saja tonni - ootas koristamist Räpina vallas ning sealmail kõike minema toimetada ei jõutud.

Nii Räpina kui Põlva vallas oli väljas üle 200 inimese. «Põlva vald on tõeliselt rohelise mõtteviisiga,» leidis Palm, tunnustades lisaks sealsele koordinaatorile Vilmar Lutsarile kõikide valdade eestvedajaid.

Veriora vallas võttis nii üldkoordinaatori kui ka kaduma jäänud lipniku (prügi vastuvõtu eest hoolitseja nn lipujaamas) ülesanded endale vallavanem Enel Liin.

Ahjal, kus oli kaardistatud 1,5 tonni prügi, kogunes laupäeva hommikul 35 inimest. Lisaks kohalikele noortele lõid kaasa üheksa noort Tartust, kes töötavad ööklubis Maasikas.

Kanepis koordineeris koristamist sealne noortekoda eesotsas Annika Ladvaga.

Kadri Kaska Valgjärve vallast ütles, et inimesi tuli tunduvalt rohkem kui registreeritud. «Vabatahtlikud on asjalikud, kus aga prügi nähakse, lüüakse käed külge. Inimesed on valmis ka pikemaks tööpäevaks kui kaheni. Kahjuks nappis juba hommikupoole kotte ja rinnamärke ei jätkunud kõigile,» raporteeris ta korraldustoimkonnale.

Põlvamaa Mooste vallast leidis sealne prügikoristustiim Prügimaffia rämpsuhunnikust ühe kodaniku vana passi ja muid nimelisi dokumente. Leidjad olid kindlad, et sel inimesel ei ole järgnevad päevad just head - «maffia» võtab temaga kontakti.

Reformierakonna maakonnaorganisatsiooni liikmed aitasid prügist puhtaks teha Orava valla. Arendusjuhi Janis Kuke teatel olid neile appi tulnud Reformierakonna Orava Noorteklubi esindajad, rahvatantsurühm Tuhkapusijad ja Riigikogu liige Taavi Rõivas. Kokku osales 30 vabatahtlikku.

Ära sai koristatud Orava keskasulas olev mitteametlik prügimägi, Niitsiku-Orava teeäär, Solda järve ja Piusa koobaste ümbrus ning sorteeritud juba varem Orava Põhikooli laste poolt Orava külast korjatud prügi.

Tööpäev lõpetati ühise piknikuga looduses.

Aktsiooni korraldustoimkonna liige Ivar Tamm ei osanud eile veel öelda, kui suured kogused prügi metsadest ja teeäärtest nädalavahetusel kokku korjati. «Kampaania läks märgatavalt suuremaks, kui plaaniti.»

Piret Palmi tähelepanekutel leidus ka neid, kes tõid aktsiooni käigus üles leitud hunnikutele prügi veel juurde. «Loodan, et meie ettevõtmine muutis ka niisuguste inimeste mõttemaailma,» märkis ta.

Järgmisel aastal uue ideega

Eestimaa koristusaktsiooni «Teeme ära 2008» meeskond ootab uusi lennukaid ideid, et tulevikus ka teisi suuri probleeme ühiselt lahendada. Oodatud on kõik ideed ja mingeid piiranguid ei seata.

Mati Määrits

Tagasi üles

 
©Copiright 2001