TEEME ÄRA


 
«Teeme ära 2008» kraamib kokku prügimäed

Kodanikualgatus «Teeme ära 2008» teeb ettevalmistusi tuleva aasta 3. mail toimuvaks üle-eestiliseks prügikoristuspäevaks. Esmalt on organisaatorid võtnud nõuks kaardistada võimalikult suur hulk loodusesse sokutatud illegaalseid prügimägesid. Ainus kaardistaja Põlvamaal on Even Heinväli.

Projekti erinevateks etappideks on tarvis planeerida ressursse ja vahendeid. Mahukaim tööosa on juhuslike prüginutsakute kaardistamine. Seda tehakse GPS-seadme abil. Kaardistamisel tehakse koostööd vabatahtlike, valdade ja organisatsioonidega, kes omavad prügi paiknemise kohta täpsemat infot. Kaardistatud prügikohad kantakse interaktiivsele prügikaardile aadressil: http://www.teeme2008. ee/kaart.html. Koostatud kaart aitab koristamispäeval ladusalt logistikat korraldada.

Even on 23-aastane. Miks peaks üks noor mees GPS-seadmega mööda metsaaluseid ringi joostes prügihunnikuid üles märkima? Selles eas on ju tähtsad tuunitud autod, tümps ja tüdrukud? Provokatiivsetele küsimustele vastas noormees üsna kindlameelselt: «Roheline mõtteviis on omane. Kõik saab alguse kasvatusest. Kui perega välja minnes jätavad vanemad prahi vedelema, teevad seda edaspidi ka lapsed.»

Mida teha, kui näed illegaalset prügilasu, aga GPS-seadet pole?

«Andke kas või mulle teada. Kirjeldage kohta, tulen autoga kohale ja märgin üles. Teada võib anda juba poolemeetrise läbimõõduga prügihunnikust. Ära koristatakse ka need kohad, kus on vaid paar prügikotti või rehvi. Võtke ühendust meiliaadressil even@hot. ee, loodan, et sinna ei hakata mõttetut sodi saatma,» vastas Even. Ka toimetus paneb kõigile südamele: kasutage Eveni e-maili tema aitamiseks. Noormees suhtub ettevõtmisse missioonitundega ning väärib austust.

Hetkel on Eveni abiliseks õde Helena.

Prügivastase kodanikualgatusega võiksid liituda noorteorganisatsioonid või omavalitsuste avatud noortekeskused. GPS-seadmeid on võimalik ka rentida. Trükkige internetti sisse otsisõnana «GPS-seadmete rent» ning avaneb õige mitu vihjet. Tõsi, enamik neist Tallinnas, kuid hea tahtmise juures on kõik võimalik. Seadme kasutamine eeldab teadmisi, aga kui leidub õpihimulisi huvilisi, leidub ka õpetaja. Ka Even arvas, et noortejuhid võiksid idee kinni püüda ja teoks teha.

 Projekti algus ja kulg

Projekti koduleheküljel on kirjas: «Teeme ära 2008» on kodanikualgatus, mille eesmärk on Eestimaa puhtaks koristada. Kodanikuühenduste, ettevõtete ja avaliku sektori organisatsioonide ning kaasatavate vabatahtlike eraisikute abiga kavatseme ühe nädalavahetuse jooksul Eestimaa avalikud kohad, metsad ja rannad puhastada illegaalsetest prügihunnikutest.

Eraisikutena on algatuse käivitanud Rainer Nõlvak, Toomas Trapido, Ahti Heinla, Kadri Allikmäe, Henri Laupmaa, Maren Pärn, Anu Kõnnusaar, Tatjana Lavrova, Agni Kaldma, Stanislav Degtjarjov, Ivar Tamm, Jüri-Ott Salm, Kadri Valner, Tõnu Tuppits, Tiina Urm, Eva Truuverk, Mihhail Kremez, Viktoria Kuusk, Anneliis Ahveldt ja Raimo Oinus.  

Projekti on kaasatud Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit (EMSL), keskkonnaministeerium, Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK), Eesti Rahvusringhääling, Eestimaa Looduse Fond, MTÜ Ökokratt ning läbirääkimised käivad kõigi kohalike omavalitsuste, mitmete suurettevõtete ja mittetulundusühingutega.

Esmase kaardistamise põhjal hinnatakse Eestimaal asuva prügi hulgaks ligi 7000 tonni (!). Selle kokkukogumiseks ühe päeva jooksul läheb korraldustoimkonna hinnangul tarvis 40 000 vabatahtlikku. Seega iga sõdur sellel lahinguväljal on algatuse ellukutsujatele hindamatu väärtusega. Eesmärk on kaasata kõik eestimaalased: koolilapsed, pensionärid, noored, vanad, ettevõtjad, kunstnikud, laulukoorid ja metsatöölised. See on meie kõigi kodu ja selle puhtus on oluline meie kõigi jaoks.

Aidata saab mitut moodi

Korraldajad panevad südamele: «Minnes jalutama metsa või randa, juhtub pea iga kord, et märkame enda ümber kaaskodanike poolt sinna toodud prügi. Kohati tundub, et prügistamine olekski justkui aktsepteeritav ning normaalne. Aga samas ei meeldi meile kellelegi ju prügi sees elada. Miks me siis sellise olukorraga lepime? Soovime südamest, et inimeste suhtumine muutuks meid kõiki ümbritseva elukeskkonna (metsade, järve- ja jõekallaste ökoloogiliste koosluste) suhtes hoolivamaks ning kaoks tendents, et meie jaoks tarbetuks muutunud esemed või jäätmed viiakse looduse keskele, justkui oleks seal keegi või miski, mis selle olematuks muudab.»

Koristuspäevale registreerimise algus vabatahtlikele eraisikutele ja gruppidele algab 21. märtsil 2008. Koristuspäev leiab aset 3. mail 2008. aastal. Tänukontsert kõigile osalejatele toimub 10. mail. Kõigis ettevõtmise etappides ootavad korraldajad koostööpartneriteks inimesi ja organisatsioone, kes on juba ammu soovinud selles küsimuses midagi ära teha.

Ettevõtmisse saab anda oma panuse kaardistades (vajalik isikliku GPS-i olemasolu), töövahenditega (kummikutest-labidatest vaba kontoripinnani), annetusega (SA Eestimaa Looduse Fond: a/a 221005100292, märksõna: «Teeme ära»), osalemisega koristuspäeval (tule üksi, perega, sõpradega või töökaaslastega). Lisainfo: www.teeme2008.ee

Margit Õkva

Tagasi üles

 
©Copiright 2001