TEEME ÄRA


 
Koristusaktsioonile registreerimine lõpeb homme

Homme on viimane päev, mil saab oma 3-15-liikmelise meeskonna kirja panna 3. mail toimuvale üle-eestilisele koristuspäevale.

Teeme2008.ee andmeil on Ahja vallast end seni kirja pannud 17, Kanepi vallast 105, Kõlleste vallast 60, Laheda vallast 7, Mikitamäe vallast 13, Mooste vallast 99, Orava vallast 16, Põlva vallast 95, Põlva linnast 10, Räpina vallast 162, Valgjärve vallast 65, Vastse-Kuuste vallast 25, Veriora vallast 47 ning Värska vallast 23 talgulist. Aktsiooni meediajuhi Tiina Urmi teatel on terves Eestis oma tulekust seni teada andnud üle 20 000 inimese.

Saksamaal ladestatakse vaid 5 protsenti jäätmetest

Keskkonnaministeerium, Eesti Jäätmekäitlejate Liit, Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ja kampaania «Teeme ära 2008» esindajad otsustasid läinud nädalal toimunud ümarlaual, et suurem osa kogutavast prügist, eeldatavasti kuni 80 protsenti, tuleb taaskasutada. Kaardistuse andmetel on üle Eesti laiali 10 300 prügikuhja kokku ligi 10 000 tonni prügiga.

Aktsiooni käigus kogutakse eraldi segaolme-, elektroonika-, suur- ja pakendijäätmed, rehvid ning ohtlikud jäätmed. Biolagunevad jäätmed on metsas olnud prügi seast reeglina looduse abil juba kadunud.

Näiteks Saksamaal ladestatakse vaid 5 protsenti jäätmetest, Skandinaavia maades on taaskasutamise protsent u 60.

«Ühe päevaga me Eestit selles osas ei muuda, kuid meie eesmärk on, et saaksime kampaania raames taaskasutada kuni 80 protsenti kogutud prügist,» selgitas ettevõtmise eestvedaja Rainer Nõlvak.

Jäätmekäitlejad on valmis eesmärgi täitmiseks panustama nii prügi käitlemise kui ka transpordi osas. Keskkonnaministeerium ja RMK annavad prügi käitlemiseks ja transpordiks kokku viis miljonit krooni.

Kõigile, kes aitavad kaasa Eestimaa puhtamaks saamisele, korraldab kodanikualgatus «Teeme ära 2008» suured Puhta Eesti Peod 4. mail Tallinnas, Tartus ja Narvas. Tartu Raekoja platsil esinevad Tõnis Mägi, vennad Johansonid ning Väikeste Lõõtspillide ühing. Kontserdid algavad kell 17 ning kõiki kolme esinemispaika ühendab suurtelt ekraanidelt nähtav videosild.

Minister Lukase üleskutse

Kolmapäeval pöördus koolide poole üleskutsega osaleda üleriigilisel koristuspäeval haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas.

«Oma elukeskkonnast hoolimine on iga inimese kohus ning koduümbruse looduse puhtaks tegemine ja edaspidi puhtana hoidmine peaks olema igaühe südameasi. Kui ümbrus on puhas, saab ka hing puhtamaks. Me ei tohiks kuidagi ära harjuda räpaste teeservadega ja prügihunnikutega metsas ega põlluservas. Haarame prügist ja viime selle minema isegi siis, kui keegi teine on selle kuritegelikult meie maa peale tassinud! Näitame risustajatele - et me oleme neist üle! Kutsuge oma vanemad ka kaasa!

Usun, et koristuspäeval osalevad õpilased oskavad ja tahavad edaspidigi olla tähelepanelikumad nii enda kui ka täiskasvanute käitumise suhtes ning aitavad niiviisi ära hoida uute prügimägede kerkimist Eestimaa kenades paikades!»

Mati Määrits

Tagasi üles

 
©Copiright 2001